fbpx

Tyle lat podróżowania, przesypywania przez palce ton piasku, hamakowania w cieniu palm, lepienia piaskowych zamków i wyginania się na beach barowych dancefloorach – wszystko po to, by zbadać jakość plaż w najróżniejszych zakątkach świata. Wiemy już gdzie jest najlepiej, a gdzie lepiej niż najlepiej. Przeczytajcie Wielki Relaksmisyjny Ranking Plaż!

Spośród setek plaż, na których przyszło nam być, wybraliśmy 10 najlepszych. Te z kolei prześwietliliśmy pod kątem 7 kategorii:

  1. Jakość piasku – Oceniamy kolor piasku, jego fakturę, czystość – im bielszy, drobniejszy i czystszy, tym więcej punktów dostaje 🙂
  2. Jakość wody – Im bardziej przejrzysta, mieniąca się odcieniami szmaragdu i turkusu, bogata w podwodną faunę i florę, tym wyżej ją oceniamy.
  3. Zaciszność – Dla nas najważniejszy jest relaks. Dlatego miejsca odległe od zgiełku turystycznego, w których można chillować w hamaku i myśleć o niebieskich migdałach – zgarniają najwyższe noty.
  4. Linia brzegowa – Znacie takie miejsca, w których góry i lasy aż pchają się na plażę? Im bogatsza linia brzegowa, tym więcej punktów jej przydzielamy.
  5. Infrastruktura–  Plaże, na których znajdziecie knajpki i lokale jak również miejsca, gdzie można wypożyczyć leżaczek i sprzęt do surfingu/nurkowania, dostają najwyższe noty.
  6. Familijność – Plażowanie całą rodziną jest ekstra, kiedy da się lepić zamki z piasku, a fale i wiatr nie urywają nikomu głowy. Poza tym dobrze, kiedy w pobliżu da się pożyczyć jakiś sprzęt do piaskowo-wodnych szaleństw.
  7. Rozrywka – Dla tych, którzy kochają dobrą zabawę za dnia i w nocy, punktujemy plaże, których okolice bez wątpienia stworzona została z myślą o niekończącej się imprezie 🙂

A oto TOP of the TOP, czyli lista 10 najlepszych plaż wg Relaksmisji

PLAŻAJakość piaskuJakość wodyZacisznośćLinia brzegowaInfrastrukturaFamilijnośćRozrywkaSUMA
Kandima, Malediwy555545433
Isla Mujeres, Meksyk554345430
Manly, Australia443554530
Mirissa, Sri Lanka444544429
Malapascua, Filipiny455443227
Hahei, Nowa Zelandia555433227
Cabo San Juan del Guia, Kolumbia445433326
Koh Ngai, Tajlandia555333226
Kendwa, Zanzibar (Tanzania)554433226
Tanjung Aan, Lombok (Indonezja)455433226

KANDIMA, Malediwy

najpiękniejsze plaże

O mamo! Nie widzieliście czegoś takiego! Kolor wody i piachu przyprawia o zawrót głowy 70 razy w ciągu dnia! Mieszkacie cztery metry od linii morza, więc ten widok „męczy” co chwila, na szczęście można obrócić się o 180 stopni i tam już jest spokojniej – w zasięgu wzroku palmy, najdłuższy na Malediwach basen z barami w kształcie latających spodków, restauracje z kolorowym jedzeniem, dive- i kite- shop, boisko do plażówki, doskonały kids club i korcik tenisowy. To wszystko w nowiusieńkim Kandima Island Resort, który z pewnością zajmie się Wami jak królami.

Jedyny minus to nocny klub wystrojony jak chińska jadłodajnia dla nowobogackich, no ale po drinie w szczęśliwej godzinie można wrócić na plażę 😉

ISLA MUJERES, Meksyk

najpiękniejsze plaże

Na wyspie znajduje się kilka plaż, do rankingu daliśmy więc całą Isla Mujeres. Najpiękniejsza jest ta na północy i na północnym zachodzie. Piasek jak mąka, woda błękitna, fal brak – kwintesencja Karaibów. Kilka plażowych barów, w tym buda o świetnej nazwie Carribbean Queen serwuje zawsze zimne małe piwka Coronę i Sol, jak zamówicie więcej to będą zaserwowane w wiadrze z lodem.

Rano plaża jest pusta, w ciągu dnia lubią na nią przypłynąć turyści z Cancun (sic!), o zachodzie pogracie tu w plażówkę, a później tupniecie w piaskowy parkiet w rytm reggetonu!

MANLY, Australia

najpiękniejsze plaże świata

Z wszystkich miastowych plaż na świecie, to właśnie Manly jest numerem 1 (wygrywa o włos z Tel Avivem i Rio). Jest długa, szeroka, można na niej grać w plażówkę, surfować, snorkelować, paddlować, oglądać wschody i zachody słońca oraz grillować kangury.

Na deptaku Corso za to pić piwko wieczorami a w ciągu dnia soki ze świeżych owoców. Do centrum nie jest daleko (30 minut promem), a klimat miejsca najlepiej oddaje slogan wyryty na Manly Wharf: 7 miles from Sydney, thousand miles from care.

MIRISSA, Sri Lanka

najpiękniejsze plaże

Na południu dzikiej, zielonej Sri Lanki znajduje się kilka malowniczych zatok, naszym zdaniem najładniejsza z nich to Mirissa. W miasteczku zjecie tanie pyszności, potańczycie do muzyki na żywo i pościgacie się tuktukami.

Na plaży posefrujecie, z lokalnymi rybakami poszukacie wielorybów (nie, nie do zjedzenia!) i obejrzycie przepiękny zachód słońca. Blisko stąd do okolicznych atrakcji – Parku Yala, plantacji herbat czy w góry – możecie więc uczynić z Mirissy bazę wypadową.

MALAPASCUA, Filipiny

najpiękniejsze plaże

Daleka wiedzie droga z cywilizacji na malutką wysepkę leżącą po środku archipelagu Visayas. Jak już jednak dotrzecie na Malapascuę to zobaczycie że warto (długo lecieć, jechać busem i płynąć rozklekotaną łódką) – piaszczyste piaski oplatają całą wyspę dookoła, woda to błyszczący turkus, turystów jest mało, a aut zero.

Plaża pełna jest uśmiechniętych rastamanów i milion gatunków ryb, które obejrzycie nawet bez profesjonalnego sprzętu do nurkowania a także Dive Shop przez National Geographic zaliczany do najlepszych w Azji.

HAHEI, Nowa Zelandia

najpiękniejsze plaże

Do Nowej Zelandii nie jedzie się plażować przecież, dlatego zaskoczenie widokiem plaży Hahei na półwyspie Coromandel jest tak duże. Odrobina relaksu i odprężenia po męczącym zwiedzaniu Wyspy Północnej się przyda, a naturalne SPA w dołku przez Was wykopanym w Hot Water Beach zrobi Wam dobrze niezależnie od tego czy wcześniej odwiedzaliście hobbitów, czy skakaliście ze spadochronem nad wulkanami, czy kajakowaliście do malowniczych skał za winklem od Waszego hotelu w miasteczku.. Barów brak, infrastruktury też, w związku z czym turyści na pewno Wam w relaksie nie przeszkodzą.

CABO SAN JUAN DEL GUIA, Kolumbia

najpiękniejsze plaże

Cabo wygrywa u nas w rankingu jeśli chodzi o dzicz! Dostać się tu można jedynie na grzbiecie osła lub też po trzy-godzinnym przedarciu się przez dżunglę Parku Narodowego Tayrona. Po dotarciu na miejsce jednak zobaczycie książkowy raj – gęsty las palmowy kończy się nagle białym piachem zanurzającym się w turkusowej wodzie.

Plaża jest dość wąska, jedna restauracja serwuje trzy dania na krzyż, a mieszkać nie ma za bardzo gdzie (ale hamaki dają radę!). W oddali widać góry, w których ukryte są prekolumbijskie miasteczka. No baja!

KOH NGAI, Tajlandia

najpiękniejsze plaże

Ciężko wybrać jedną plażę w kraju, do którego wysyłamy najwięcej osób i to na 12 różnych wysp. Postawiliśmy na Koh Ngai bo odkryliśmy ją jako pierwsi w Polsce jak jeszcze był na niej tylko jeden hotel! Trochę więc przyczyniliśmy się do jej rozwoju (wiemy wiemy, to akurat nie powód do dumy), można tu już więc i zjeść homara z grilla, wynająć kajaki i pomasować się z widokiem na zachód.

Nie ma jednak wielkich hoteli, nie ma muzyki, nie ma kursujących regularnie promów. Piasek i woda za to jak na całym Morzu Andamańskim, bez wątpienia – jak z pocztówki!

KENDWA, Zanzibar (Tanzania)

najpiękniejsze plaże

Jaka jest główna przewaga Kendwy nad innymi plażami Zanzibaru? Pływy! Tu ich brak – nie musicie więc brodzić w mule i po rafie długiej na 2km żeby dojść do wody. Tu wskoczycie do niej po pas niezależnie od pory dnia czy nocy, Wasze stopy będzie pieścił miękki i drobny jak mąka (serio!) piasek, zaś książkę o Żółwiach poczytacie w cieniu pokładających się nad Wami wysokich palm.

Tak jak na całej wyspie nie wiele się tu dzieje – jedzenie tylko w hotelach, piwo Muzułmanów niekoniecznie kręci, a Masaje tańczą jak sobie zagrają.

TANJUNG AAN, Lombok (Indonezja)

najpiękniejsze plaże

Lombok to duża wyspa, a plaże na jej południu nie są ani tłoczne, ani zagospodarowane, ani łatwo dostępne. I dlatego je uwielbiamy! Najlepiej trafić na jedną z nich zupełnie przypadkiem. Podczas gdy jadąc skuterem przez gęsty palmowy las wzdłuż wybrzeża i skręcicie w jedną z wydeptanych ścieżek biegnących w stronę wody. Tak właśnie odkryliśmy Tanjung Aan, czyli przepiękny kawałek lądu oplatający półkolem skał i piachu morską zatokę. Fale dla początkujących serferów, ławeczka na sweetfocie, baba z ananasami, zero turystów.

Marzą Wam się egzotyczne wakacje na jednej z tych plaż?

Marzenia są po to by je spełniać! Piszcie do nas na info@relaksmisja.com, a my zajmiemy się planowaniem całej podróży 🙂

Obserwuj również naszego FB, aby być na bieżąco.