fbpx

Fotomisja: Indonezja 2015

Fotomisja w Indonezji to niesamowita wyprawa, którą poprowadził nasz pilot Jędrek. W wyprawie wzięła udział grupa osób, które każdego dni, pod czujnym okiem naszego foto-mistrza Jacka Boneckiego, miały okazję fotografować przepiękne krajobrazy, niezwykłe miejsca i niesamowitych ludzi. Zapraszamy na relację.

data: 01.01 - 06.05.2015

Opis wyprawy

Czynności fotoaktywne rozpoczęliśmy od nocnego spaceru po chińskiej dzielnicy w Kuala Lumpur. Po spodziewanej krótkiej nocy polecieliśmy do Sulawessi, gdzie spędziliśmy kilka dni. W tym czasie mogliśmy się wyładować twórczo na fotografowaniu przepięknych pół ryżowych oraz portretów mieszkańców tonących w zieleni wiosek.

fot. Jędrek

Swoich sił w reportażu można było spróbować podczas fotografowania walk kogutów, jak również podczas uroczystości pogrzebowych. Lud Torajów znany jest z tego, że nad życie preferuje kult zmarłych. Uroczystości pogrzebowe trwające kilka dni obfitują w fantastyczne tematy do fotografowania, jak zarzynanie świń i bawołów, ziewanie, kontrolowana rozpacz i długie przemowy. Dla mnie najciekawsza była możliwość portretowania zgromadzonych gości.

sulawesi jacek Bonecki

fot. Jacek Bonecki

Jednak największą atrakcją i źródłem adrenaliny była nocna podróż autobusem podczas ulewy monsunowej. Ci, którzy nie śnili o hurysach w niebie podczas snu, na pewno zobaczyli całe swoje życie przelatujące przed oczami. Ja na szczęście należałem do tej pierwszej grupy. Przygody na Sulawesi były pretekstem do wypróbowania komfortu fotografowania aparatami Fujifilm podczas dusznych i wilgotnych dni. Również obiecana wodoodporność była wystawiona na próbę z pozytywnym skutkiem. Kolejne kilka dni spędziliśmy na rajskiej wyspie Lombok, na której nic nie musieliśmy robić, za to bardzo chcieliśmy fotografować. Fantastycznym plenerem był wschód słońca i ranek we wiosce rybackiej. Z wrodzoną uprzejmością i brakiem skrępowania namówiłem mieszkańców do masowego oddania się w nasze kadry.

IMG_00782b

fot. Jędrek

IMG_0084

fot. Jędrek

Nie mniej ciekawy, a na pewno aromatyczny inaczej był reportaż z targu rybnego w porcie. Tutaj trzeba było stoczyć ostrą walkę z dużymi kontrastami i własnymi słabościami. Odór
tropikalnego wiatru od portu mam w pamięci do dziś.

143958_nbigmini_4DSCF0558

fot. Jacek Bonecki

143946_nbigmini_4DSCF0620

fot. Jacek Bonecki

Na Lombok fotografowaliśmy bajeczne plaże, surferów w akcji, rybackie kolorowe lodzie i morskiego konia, dosiadanego przez demonicznego piłkarza.

Indonezja Jacek Bonecki

fot. Jacek Bonecki

Przy scenach akcji, w trudnym oświetleniu pod światło mogłem wypróbować jakość i precyzję nowego systemu autofocus w moim aparacie.

143950_nbigmini_2DSCF3653

fot. Jacek Bonecki

Lombok9b

fot. Rysiu Zembrzuski

Po wakacjach na Lombok polecieliśmy na Jawę, by tam odpocząć od lenistwa na Lombok. Dlatego też wybraliśmy się na nocny trekking z latarkami, by wspiąć się na wulkan Ijen, a następnie zejść do krateru. To było coś niesamowitego. Płakałem ze szczęścia , że mam mały bezlusterkowiec w torbie fotograficznej.

143955_nbigmini_3DSCF5595

fot. Jacek Bonecki

ijen2b

fot. Rysiu Zembrzuski

Po wykonaniu serii zdjęć krajobrazowych zaintrygowała mnie kopalnia siarki, znajdująca się na dnie krateru. Warunki w jakich pracowali tam ludzie boleśnie odczułem wdychając opary siarki, chcąc zrobić zdjęcia reportażowe w bezpośredniej bliskości pracujących robotników. Tak fotografując doceniłem precyzję i szybkość autofocusa, kiedy fotografowane motywy przesłaniane były mgłą i oparami siarki. Na koniec lekko zawstydzony patrzyłem na swojego bezlusterkowca i na 90 kg kosze siarki, które górnicy wynosili z krateru, a potem znosili ze szczytu wulkanu do wioski. Była to dla mnie fantastyczna lekcja fotografii oraz pokory wobec życia i pracy.

Kolejną atrakcją, była wspinaczka na szczyt góry skąd planowaliśmy fotografować wschód słońca nad wulkanem Bromo. I tym razem potwierdziła się zasada, że najbardziej wyjątkowe zdjęcia powstają w ulotnych momentach, zaledwie przez około 2 minuty było dobre światło, które przebiło się przez gęste chmury nad wulkanem.

143956_nbigmini_51DSCF7378z

fot. Jacek Bonecki

143957_nbigmini_51DSCF7571

fot. Jacek Bonecki

bromozembrzb

fot. Rysiu Zembrzuski

Bromo był ostatnią atrakcją Fotomisji w Indonezji. Przed nami został długi lot do kraju.

Jacek Bonecki

Zdjęcia z wyprawy