Nie możesz się zdecydować dokąd jechać? Nie masz pomysłu na wyjazd? Skontaktuj się z nami, podpowiemy Ci co wybrać!
Doradźcie mi!Opublikowano: 2018-09-20 | Autor: Iga
Wiele z Was często zadaje pytanie: Czy ja też mogę lecieć do Nepalu? Czy jest bezpiecznie? Czy w Himalajach są trekkingi dla początkujących?
Na te pytania i na wiele innych związanych z pobytem Nepalu, odpowiada Raj – lokalny przewodnik i nasz przyjaciel, od wielu lat współpracujący z Relaksmisją.
W Nepalu sezon trwa cały rok. Nie wiem, czy słyszałaś, że Nepal nazywany jest krajem w którym jest 366 świąt przez 365 dni 🙂 Poza tym w Nepalu jest tak wiele do zobaczenia : kultura, tradycja, góry, natura…
Osobiście uważam, że najlepszymi miesiącami na wizytę w Nepalu są okres luty-maj i wrzesień-grudzień.
Najczęstszymi wyzwaniami z perspektywy osoby, która zaczyna przygodę z wysokimi górami jest oczywiście wysokość. Zatem osoby, które nigdy wcześniej nie przebywały na wysokości powyżej 3500 metrów n.p.m mogą doświadczyć choroby wysokościowej. Na to są oczywiście specjalne lekarstwa.
Najlepszym przygotowaniem dla wszystkich początkujących jest regularny SPORT. Każdy wysiłek fizyczny sprawia, że będzie Ci łatwiej przystosować się do panujących tutaj warunków. Poza tym nie potrzeba jakichś specjalnych przygotowań – Himalaje to nie tylko wielkie góry, ale także łatwe trekkingi do 3000 m n.p.m
Nie zawsze. Niemniej doradzam, żeby każdy, kto planuje tutaj trekkingi, szczególnie będąc pierwszy raz w Himalajach, wynajął przewodnika. Bardzo wiele wypadków i zaginięć jest powodowanych właśnie brakiem lokalnego przewodnika czy tragarza. Na niektórych szlakach (rejon Annapurny czy Manaslau) panuje obowiązek posiadania przewodnika.
Nepalscy przewodnicy posiadają ubezpieczenie oraz licencję, która świadczy o ich odpowiednim poziomie wytrenowania i wykształcenia w dziedzinie prowadzenia wycieczek górskich.
Cóż, EBC to jeden z najtrudniejszych szlaków w Nepalu 🙂 Znajduje się na 5364 m n.p.m. Jest to trekking dla bardziej zaawansowanych poszukiwaczy górskich wrażeń, którzy bez problemów mogą iść przez 6-7 godzin dziennie. Wyprawa do EBC zajmuje około 13 dni i żeby się jej podjąć należy być bardzo dobrze przygotowanym fizycznie. Niemniej, żeby dostać się do Everest Base Camp nie potrzeba jakichś szczególnych umiejętności. Wystarczy bardzo dobra kondycja fizyczna (i psychiczna) , dużo pozytywnego nastawienia i jakiekolwiek doświadczenie górskie. Doradzam także wcześniejszą konsultację z lekarzem, by ten zlecił odpowiednie badania wykluczające ewentualne problemy z sercem, ciśnieniem czy układem oddechowym.
Choroba wysokościowa może wystąpić na wysokości powyżej 2500 m n.p.m i jest spowodowana zmniejszoną ilością tlenu w powietrzu. Połączenie wiatru, silnego słońca i suchego, rozrzedzonego powietrza może okazać się niebezpieczne w skutkach.
Żeby uniknąć choroby wysokościowej, zawsze stosujemy dwie noce aklimatyzacyjne w Namche Bazar (3440 m n.p.m) i w Dingboche (4360 m n.p.m)
Istnieją oczywiście metody prewencyjne w postaci leków. Najbardziej popularnymi lekami są Diamox i Acetazolamide – pomagają one w przystosowaniu organizmu w warunkach podniesionego stężenia dwutlenku węgla , który to rośnie wraz z wysokością.
To oczywiście zależy od standardu 🙂 Za przyzwoity hotel zapłacisz $40-$150 . Na szlakach zakwaterowanie jest bardzo tanie – noc kosztuje około $10. Za takie luksusy jak prysznic czy wi-fi musisz sobie dopłacić.
Nie zauważyłem jakichś znacznych błędów, które by popełniali przyjeżdżający turyści. Jednak chciałbym Was przestrzec przez jedzeniem w niehigienicznych warunkach, które nieraz panują w lokalnych knajpach. Być może jest to niezły sposób na spróbowanie lokalnego jedzenia, ale też najlepszy sposób na nabawienie się bólu żołądka i innych chorób.
Trzęsienie ziemi zniszczyło niektóre regiony w Nepalu, najwięcej w Dhading, Gorkha i Katmandu. Wydarzenia te bardzo zmieniły oblicze Nepalu, niemniej niektóre budowle, szczególnie świątynie, są rekonstruowane.
W ogarnięciu trudnej sytuacji pomaga nam cały świat. Największą pomoc uzyskujemy w postaci pieniędzy. Wydajemy je przede wszystkim na jedzenie i wyposażenie kuchni. Osobiście pracuję jako wolontariusz i zapewniam dostawy pożywienia na odludziach i w szkołach.
Bardzo się cieszę ze wspólnie zebranych pieniędzy z moimi przyjaciółmi z Relaksmisji. Mogłem udać się do bardzo odległego terenu Rusawa, którego mieszkańcy zostali pozbawieni dachu nad głową, a dzieci straciły wszystkie pomoce szkolne i możliwość kontynuowania edukacji. Z nadesłanych pieniędzy zakupiłem książki, długopisy, ołówki, kredki, ubrania, artykuły spożywcze i trochę sprzętu sportowego: do badmintona, piłki nożnej i siatkówki 🙂 Dzięki temu dzieci mogły wrócić z powrotem do szkoły!
Mamy się coraz lepiej. Z każdym rokiem rośnie liczba przybywających do Nepalu.
Oczywiście! Najważniejszą rzeczą jaką zrobisz dla nas jest samo przybycie do Nepalu. Turystyka to główne źródło dochodu narodowego.
Jeśli chodzi o wspomaganie lokalnych społeczności, nie polecam rozdawania pieniędzy. Jednak możesz zabrać ze sobą książki, kredki i cukierki dla dzieci. Podczas trekkingu na pewno spotkasz dzieciaki w wieku szkolnym. Jeśli posiadasz trochę wolnego czasu podczas wakacji możesz dołączyć do wolontariatu i wspomóc lokalny system edukacji.
Nepal to oczywiście góry, więc najbardziej polecam trekkingi! Na te najlepsze zabrałbym Cię w rejony Annapurny, Mansalau i Mount Everestu. 30% kraju to zwykłe “niegórskie” tereny i je także należy zeksplorować 🙂 Koniecznie musisz zobaczyć Parki Narodowe: Chitwan i Bardia.
Nie zapomnij też o wizycie w kolorowej i zabytkowej, aczkolwiek w sporym stopniu zniszczonej w wyniku trzęsienia w 2015, stolicy – Katmandu.
Miejsce, w którym zakochują się wszyscy spragnieni relaksu jest Pokhara. Jest tu świeże powietrze, dużo zieleni, jezioro i piękne widoki na Himalaje. Możesz tu oddać się w ręce świetnych masażystów albo terapeutów dźwiękiem z wykorzystaniem mis. W Pokharze znajdują się też dobre bary , restauracje i kluby.
Jak chodzi o shopping to zarówno w Pokharze jak i Katmandu możesz zaopatrzyć się w pamiątki, jednak musisz mieć ogarniętą sztukę targowania się 🙂
Jest ich dużo 🙂 Podzielę je w zależności od poziomu zaawansowania
1. Trekkingi dla początkujących (trekkingi poniżej 2500 m)
2. Trekkingi dla średniozaawansowanych (trekkingi poniżej 5000 m)
3. Trekkingi dla zaawansowanych (trekkingi powyżej 5000)