fbpx

Kto kiedykolwiek postawił stopę na tym kontynencie będzie wiedział o czym piszemy. Są to bowiem doznania, które na zawsze pozostają nie tylko w pamięci, ale też w kubkach smakowych, w neuroprzekaźnikach pod skórą i we wszystkich zmysłach, Ameryka Łacińska zaprasza! A kto nigdy nie miał okazji skosztować latynoamerykańskich rewelacji, niech wie, co traci 🙂

dlaczego warto jechac do ameryki południowej

¿Hablas Español?

To barwny kalejdoskop 20 krajów i 9 autonomii leżących ponad 10 tysięcy kilometrów od nas. Kolorowa mieszanka ras, tradycji, zwyczajów, wierzeń i  strojów. W całym tym konglomeracie, poza portugalsko-języczną Brazylią, dominuje język hiszpański i używane w niektórych krajach języki indiańskie. Warto zatem przed podróżą przyswoić kilka podstawowych zwrotów, bowiem w wielu częściach kontynentu nie mówi się po angielsku.

Jedzenie

Ameryka Łacińska odróżnia się od reszty świata niezwykłą kuchnią. Arepas, burritos, enchiladas, guacamole, batidos, gallo pinto, ceviche…długo by można tak wymieniać różnorodne, łacińskie przysmaki – często pikantne, z kolendra, limonką i nieodłączną fasolą i tortillas. My najbardziej przepadamy za tymi przygotowanymi przez spalone słońcem dłonie, a takie można kupić jedynie na straganie pośród gwaru ulicy.

Naszym niekwestionowanym hitem jest ekwadorska zupa z krewetkami, kolendrą i…masą z orzeszków ziemnych!

Tanecznym krokiem przez życie

Ameryka Łacińska to też, albo przede wszystkim, bujne życie rozgrywające się na zewnątrz domostw. Tu ktoś przystanął ze swoim przenośnym, zawieszonym na szyi „sklepikiem”, tam ktoś przysiadł na progu i rozmawia z sąsiadami, tu przybłąkała się jakaś para muzyków, ktoś inny oferuje jedzenie i napoje, a do tego wszędobylskie dzieci i psy.

Na obserwacji- mniej lub bardziej uczestniczącej- można łatwo spędzić całe, gorące dni. Tym bardziej, że Latynosi są bardzo, ale to bardzo kontaktowi, więc ciężko czuć się samotnym albo wykluczonym z życia społecznego.

Tutaj dla każdego znajdzie się jeszcze jedno miejsce przy stole czy na parkiecie. Karnawału w Brazylii nie trzeba nikomu zachwalać, ale nie wszyscy wiedzą, że równie intensywnie można bawić się na licznych fiesta del pueblo – urodzinach patrona miasteczka, czy wioski, które odbywają się w całej Ameryce Łacińskiej!

Jednak to co najbardziej urzeka w tej kolorowej południowej krainie, to -odmienne od naszego – podejście do rzeczywistości. Wszystko da się zrobić, ale najlepiej jutro, bez pośpiechu i niepotrzebnych nerwów. Zawsze jest dobry czas na chwilę pogawędki, zabawę, małe spotkanie towarzyskie. Żeby w pełni poczuć ten klimat wystarczy się rozluźnić i pozwolić ponieść biegowi wydarzeń, a realizm magiczny będzie wydarzać się wszędzie dookoła.

ameryka łacińska

Zapierające dech w piersiach krajobrazy

W Ameryce Łacińskiej znajdziemy soczyście zielone lasy, dżungle, pustynie, salary, potężne góry i rzeki, lodowce, bezkresne pampy, jeziora, wulkany oraz jedne z najpiękniejszych plaż na świecie. Do tego wszystkiego kolonialne perełki – z wielobarwnymi kamienicami na wąskich uliczkach, osłanianych arkadami i niekończącymi się balkonami. Podziwiać można także wspaniałe pozostałości prekolumbijskie – m.in. majańskie, azteckie i inkaskie piramidy. Nas zachwyciły dziesiątki miejsc – ukryte w dżungli ruiny miasta Palenque w Meksyku; otoczone wulkanami jezioro Atitlan w Gwatemali;  karaibskie plaże i wysepki w Belize; roztańczona i kolorowa Kartagena w Kolumbii, niepowtarzalny klimat Hawany, bezkresna pustynia soli Salar de Uyuni w Boliwii… i wiele wiele innych.

Chciałbyś odwiedzić kraje Ameryki Południowej? Napisz do Nas na info@relaksmisja.com lub wyślij formularz, a my zorganizujemy Ci niezapomnianą podróż do Ameryki Łacińskiej!

Do zobaczenia 🙂